آخرین اخبار »» 
 1. رییس فدراسیون ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی:

  رییس فدراسیون ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی:
  بیل‌گردانی به عنوان یک رشته ورزشی در سطح ملی معرفی می‌شود
  رییس فدراسیون ورزش­های سنتی و بازی­های بومی و محلی اعلام کرد: مراسم سنتی، پهلوانی و تاریخی شهر نیم ور با فراهم شدن زیرساخت­های لازم بصورت ملی برگزار می­شود.
  غلامرضا جعفری در حاشیه مراسم آیینی بیل گردانی شهر نیم ور گفت: همه تلاش خود را برای فراهم شدن زیرساخت­های لازم و ایجاد یک مکان مناسب برای برگزاری مراسم سنتی بیل گردانی در شهر نیم ور انجام خواهیم داد.جعفری تصریح کرد: این قول را می­دهیم در امر فرهنگ سازی همکاری مناسب را انجام دهیم تا مراسم­های بومی و محلی اصیل ایرانی مانند بیل گردانی را در میان عموم مردم معرفی و همگانی کنیم.
  وی افزود: امیدواریم با فراهم شدن زیرساخت­های لازم، این مراسم در مکان مناسب برگزار شود تا پس از قانونمند شدن و تحلیل چگونگی انجام آن، بصورت یک ورزش در سطح ملی معرفی شود.
  رییس فدراسیون ورزش­های سنتی و بازی­های بومی و محلی در پایان با اختصاص ۵۰ میلیون ریال اعتبار برای ایجاد زیرساخت­های لازم این آیین در شهر نیم ور خاطرنشان کرد: با قانونمند شدن و معرفی این آیین به عنوان یک رشته ورزشی و ایجاد بسترها و زیرساخت­های لازم می­توانیم آن را بصورت ملی در شهر نیم ور برگزار کنیم.
  در ادامه مجتبی رضوانی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی نیز گفت: این مراسم یکی از نمادهای پهلوانی و مذهبی شهر نیم ور است که سال گذشته به ثبت ملی رسید.
  وی تصریح کرد: امیدواریم با معرفی شدن این آیین به عنوان رشته ورزشی در سطح کشور، بتوانیم آن را بصورت ملی در شهر نیم ور برگزار کنیم.
  مدیرکل سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: در راستای فراهم شدن زیرساخت­های لازم جهت ایجاد یک مکان مناسب برای اجرای این آیین سنتی، این سازمان آمادگی خود را جهت رفع مشکل زمین مناسب اعلام می­کند تا شاهد برگزاری هرچه سریعتر این ورزش در سطح ملی باشیم.
  ، حجت الاسلام جلیل شریفی نیا امام جمعه نیم ور نیز اظهار داشت: مراسم بیل گردانی شهر نیم ور یکی از مراسم­های سنتی و دیرینه این شهر است که سابقه آن به دو هزار سال پیش برمی­گردد.
  وی تصریح کرد: مردم نیم ور با اجرای این آیین سنتی عشق خود را به خاندان پیامبر (ص) نشان می­دهند و این مراسم را با ذکر ائمه اطهار(ع) آغاز می­کنند که این امر بر ابعاد معنوی و پهلوانی این آیین افزوده است.
  حجت الاسلام شریفی نیا گفت: این مراسم به دوجهت حائز اهمیت است، در مرتبه اول احساس همبستگی و همدلی را نشان می­دهد و مرتبه دوم اینکه نسل به نسل بین مردم این شهر انتقال پیدا کرده و هر سال باشکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود.

  امام جمعه نیم ور در پایان خاطرنشان کرد: اجرای این مراسم عطر معنویت را با خود به همراه دارد زیرا مردم با اجرای این آیین از خداوند طلب برکت کرده و برای کسب رزق حلال آماده می­شوند.