آخرین اخبار »» 
 1. صیانه می‌گه:

  من بخام عکس از نامق براتون بفرستم چجوری و کجا نشون میدین؟؟؟؟

  • سلمان عبداله نژاد می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   عکس های ارسالی شما در سایت و در بخش مربوط به روستای خودتون نمایش داده میشه
   به زودی گالری عکس ریوش و کوهسرخ هم راه اندازی میشود

 2. علی روح بخش می‌گه:

  با سلام و خدا قوت
  جناب آقای عبدالله نژاد اگه ممکنه عکسهای روستای طرق را از وبلاگ عکسهای روستای طرق به آدرس http://targhphoto.photoblog.ir/gallery بردارید و استفاده نمایید . اگه زحمتی نیست وبلاگ فوق را نیز لینک نمایید .
  با تشکر از زحمات شما

 3. گفت و گوی تفصیلی پانا با غلامرضا جعفری

  دائره المعارف بازی های بومی ـ محلی نوشته می شود

  دائره المعارف بازی های بومی ـ محلی نوشته می شود
  بیش از ۱۲۰۰ میلیارد برای تجهیز روستاها نیاز داریم

  رئیس فدراسیون ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی گفت: در برنامه داریم تا دائره المعارف بازی های بومی ـ محلی را گردآوری و تدوین کنیم. سعی داریم تا اثری ماندگار از خود به جای بگذاریم.
  غلامرضا جعفری پس از برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی و مسجل شده ریاست ۴ ساله خود، میهمان خبرگزاری پانا بود و به سوالات طرح شده پاسخ داد.
  ‌هم افزایی سازمان ها متضمن موفقیت است

  همیشه این موضوع را سرلوحه کارم قرار داده ام که ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی یک بحث حاکمیتی تلقی می شود. اگر بخواهیم بگوییم که پرداختن به موضوع اختصاصا در انحصار وزارت ورزش و جوانان است، کم لطفی کرده ایم. به نظرم این کار یک موضوع فرا بخشی است که می طلبد در بخش امور فراملی دیده شود. می طلبد سایر دستگاه هایی که در این بخش ایفای نقش می کنند، به ورزش روستا به صورت ارزشی و معنوی نگرش داشته باشند. امیدوارم اعمال نظر خاصی صورت گرفته و نگاه ویژه ای به این بخش داشته باشند. در این راستا هم افزایی برای تحقق اهداف از جایگاه ویژه ای برخودار است که مهم ترین طرح راهبردی کشور می تواند تلقی شود.

  نیازمند حمایت ویژه نمایندگان مجلس هستیم

  در بخش ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی جامعه مخاطب، جامعه مولد کشور است که باید برای رشد و توسعه این ورزش و جامعه از تسهیلات و فرصت های قانونی در چارچوب طرح های راهبردی وزارت ورزش بهره لازم برده شود. از طرفی با توجه به تعدد روستاها می طلبد در بودجه سنواتی کشور، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عنایت خاصی داشته باشند تا شاهد رشد و توسعه بیش از پیش ورزش در مناطق روستایی باشیم.

  در پی ارتقا توانمندی جامعه هدف خود هستیم

  اهداف کلی ما در ۳ بخش دیده شده است. اول این که ما در مناطق روستایی در پی امور آموزشی ـ فرهنگی هستیم. در این بخش کار، اولویت فعالیت ما نگاه فرهنگ سازی و احیا ارزش های فرهنگی مورد تائید بزرگان بوده وهست. ما به هیچ عنوان به دنبال قهرمان پروری نیستیم. باید هنر ما پرداختن به خصال نیکو و منش پهلوانی بوده و در راستا گام برداریم که این دو ویژگی مهم را پرورش و در جامعه هدف خود رواج دهیم.
  دوم، رویکرد ارتقا توانمندی های جامعه مخاطب است که در قالب ورزش های همگانی و تفریحی می گنجد. ما بدون هیچ نگاه تفکیک جنسیتی تدارک گسترده ای با همکاری وزارت ورزش و فدراسیون های ورزش همگانی در جهت ارتقا این مبحث داریم.
  به طور قطع در تربیت نیروی انسانی، ورزش های کلاسیک و استفاده از تجربه فدارسیون ها در اولویت کار خواهد بود و با برنامه ریزی پیگیری خواهد شد. رویکرد سوم، تهییج غرور ملی و تثبیت ورزش کشور در عرصه فراملی است. خوشبختانه امکان استعدادیابی در رشته های کلاسیک در مناطق روستایی وجود دارد. ما در نظر داریم با همکاری فدارسیون های ورزشی مربوطه و آن هایی که با ورزش روستا سنخیت دارند، با برنامه ریزی هدفمند ـ راهبردهای، امور مورد نظارت این فدراسیون ها قرار گیرد چون اعتقاد داریم انسان محور توسعه است.

  می کوشیم در دانشگاه ها واحدی اجباری ورزش بومی ـ محلی داشته باشیم

  برنامه جامع برای تربیت نیروی انسانی، هم افزایی و تعامل با مراکز علمی و دانشگاهی می تواند کارگشا باشد تا از مبانی عملی و ظرفیت های روز بهره مند شویم. قصد داریم تا در نظام آموزشی ۲ واحد اختیاری مرتبط به ورزش های بومی ـ محلی را که بسته به نظر دانشجو اختیار می شود، در قالب واحد اجباری بگنجانیم تا تمامی دانشجویان حوزه های مختلف با آموزش، بهره لازم را از این مباحث ببرند. ما در این بخش نگاه ویژه ای به کار داریم.

  نباید موازی کاری وجود داشته باشد

  در یک دهه گذشته فعالیت های صورت گرفته، بخشی از وظایف ذاتی فدراسیون بوده و باید در نظر داشت که محدودیت منابع مالی و تعداد ۶۳۰۰۰ روستای کشور، گستردگی جغرافیایی و تفاوت های زندگی شهری و روستایی، فعالیت صورت گرفته توسط نهاد خود و سایر فدارسیون ها را مکمل هم می دانیم. ما و فدراسیون ورزش های همگانی در یک جهت و بدون موازی کار کنیم، می توانیم از تسهیلات اختصاصی مناسب بهره لازم را ببریم.

  فدراسیون ورزش های بومی ـ محلی نیازمند نگاه ویژه دولت است

  معتقدم در بحث بودجه سنواتی، فدارسیون ما نیاز به حمایت مجلس دارد. گستردگی فعالیت ما می طلبد تا بخش خصوصی به عنوان اسپانسر، حضور پر رنگ تری داشته باشد و حضور خیرین مدرسه ساز توانسته است، کمک بزرگی برای ما باشد. انتظار داریم نمایندگان مجلس و دولت عنایت ویژه ای به بحث ورزش روستایی و بازی های بومی ـ محلی داشته باشند.

  بودجه مورد نیاز ما بیشتر از بودجه وزارت ورزش است

  با توجه به وجود ۶۳۰۰۰ روستا در سطح کشور، هزینه نگهداری اماکن ورزشی توجیه پذیر و مقرون به صرفه نیست. از طرفی با توجه به وجود ۲۴۰۰ دهستان در ایران در نظر داریم تا حداقل فضای ورزشی را برای هر دهستان تاسیس و مدیریت کنیم. برآورد مالی حداقلی ما برای هر دهستان ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون است که در مجموع ۱۲۰۰ میلیارد تومان خواهد شد که این بودجه حتی در اختیار ورزش هم نیست و برای تخصیص چنین بودجه در کل زمانی حدود ۱۰ سال باید صبر کرد!
  پراکندگی جمعیتی در روستاها تقارن ندارد

  امروز ارزش افزوده زمین در روستاها بالاست و از طرفی در مناطق روستایی پراکندگی جمعیتی تقارن ندارد. معتقدم جانمایی فضاهای ورزشی در روستاها باید انجام شود تا تسهیلات حمایتی نظیر آب و برق برای احداث اماکن ورزشی اختصاص یابد. تعدد روستاها و عدم توازن در جمعیت ما را با مشکل مواجه می کند. همچنین شرایط اقلیمی و اقبال متفاوت، می طلبد برنامه ریزی جامع و کارآمدی در این زمینه داشته باشیم. این طرح در وزارت خانه برنامه ریزی می شود و ما هم کمک می کنیم تا کار پیشرفت داشته باشد. بهترین فرصت امروز ما بهره وری مطلوب از امکانات حال حاضر در راستای ساختن آینده است.
  طرح جامع ورزش باید به روز شود

  در طرح جامع ورزش بسیاری از سیاست ها دیده شده بود ولی می طلبد امروز با نگرشی جدید به روز شود. معتقدم ما با نگاه سنتی به جایی نخواهیم رسید. سیاست های مبتنی بر موارد علمی و منطقی باید در یک برنامه جامع مدیریت شود.
  راهبرد اصلی فدراسیون مبتنی بر برنامه های بلند مدت است

  امروز به مشکلات مجموعه تحت مسئولیت خود اشراف کامل دارم. برنامه های حال حاضر ما میان مدت دیده شده است ولی برای من ایده ال اجرای برنامه های بلند مدت است. منابعی که برای موضوع مورد نظر داریم، بسیار گسترده است. ما با توجه به شرایط اجتماعی حاکم بر کشور قانع هستیم و ضمن انجام امور به صورت منطقی، چشم امید به حمایت های مستمر در همه زمینه ها داریم.
  بازی های بومی ـ محلی می تواند مبنا و ورزش های مادر قرار گیرد
  چند صباحی است که ورزش در آموزش و پرورش جایگاه حقوقی پیدا کرده است که جا دارد از مساعدت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش تشکر کنم. امکانات موجود ملی بوده و در حیطه بهره وری جامعه دانش آموزی در روستا از ظرفیت و پتانسیل بالایی برخودار است. با توجه به حضور دانش آموزان، بازی های بوی ـ محلی می تواند مبنا و ورزش های مادر قرار گیرد. دانش آموزان در سنین ابتدایی آمادگی فراگیری مهارت های پیچیده را دارند. آموزش مهارت های بنیادی که در قالب بازی های بومی ـ محلی تکوین پیدا می کند بهترین فرصت است تا بچه ها توانمندی های خود را ارتقا دهند.

  بازی های بومی ـ محلی امکانات خاص نمی خواهد

  مخاطب اصلی ما دانش آموزانی هستند و در این راستا قصد داریم، کمک کنیم تا اخلاق مداری و بلوغ اجتماعی و فرهنگی پیدا کنند. ما در حد توان خود از ورزش دانش آموزی در روستا حمایت کردیم. معتقدم می توان از طریق بازی ها به مشکلات حرکتی، تمرکزی بچه ها پی برد و بیش فعالی آن ها را درمان کرد. پیشنهاد داریم تا در پایه اول ابتدایی، دبستان پایلوت رشته های بومی ـ محلی باشد. این رشته ورزشی در روستاها امکانات خاصی که در روستا نیست ـ استخر برای شنا ـ نمی خواهد و می توانیم شاهد تعامل مطلوب تر، جامع تر و کامل تر از قبل باشیم.

  درخواست بودجه ۷ میلیاردی داشته ایم

  در تقویم سال ۹۲ بودجه ۷ میلیارد تومانی برای سال جاری دیده شده است. ما انتظار نداریم تا به طور کامل تخصیص داده شود اما کمک وزارت خانه را می طلبد تا در خور جایگاه و شان به آن ها خدمات رسانی کنیم.
  به فدراسیون ها معافیت گمرکی داده شود

  نوسانات ارز و مشکل ورود لوازم استاندارد که می بایستی از خارج وارد شود، به یک چالش جدی تبدیل شده است. امروز تعرفه واردات بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه می شود و خروج از این بحران، نگاه مدبرانه مسئولین ورزش را می طلبد. امیدوارم فرصتی ایجاد شود تا فدارسیون های ورزشی با استفاده از معافیت گمرگی برای ورود وسائل ورزشی مورد نظر با نظر مساعد وزارت ورزش در سطح کلان فعالیت کنند.
  آداب و رسوم ورزش ها نباید تحریف شود
  اگر قرار است فعالیتی انجام شود باید با امانت داری صورت گرفته و در بحث ورزش که وسیله ای برای به کمال رساندن انسان است، ظریف ترین مسائل آداب و رسوم فرهنگی مد نظر باشد. ما مدیون ایران هستیم و نباید اصالت و ماهیت بازی های بومی ـ محلی دچار تحریف شود. به این روش باید از جایگاه و شان بازی ها در سطح ملی و فراملی صیانت و حمایت شود.
  سازمان ورزش روستایی نقطه عطفی خواهد بود

  سازمان ورزش روستایی با پیشنهاد معاون وزیر ورزش مورد توجه قرار گرفت تا سازمانی با ماهیت غیر دولتی را داشته باشیم. با توجه به سیاست های مورد توجه دلتمردان، تشکیلات اجرایی از ظرفیت های قانونی برخوردار بوده و باید از اعتبار ویژه ای بهره ببرد که اگر این اتفاق رخ دهد، نقطه عطفی در ورزش روستایی و عشایری خواهد بود. بهترین بهره این گام خدمات رسانی به روستاها و عشایری خواهد بود که موجود کسب توفیقات ویژه ای خواهد بود. سازمان ورزش روستایی ایده ال ترین وضعیت موجود است که می تواند از طرف منابع مالی بخش خصوصی و دولتی مورد حمایت قرار گیرد.
  تا حد توان به زلزله زدگان کمک کرده ایم
  از ابتدای سال جاری برنامه های متنوعی در فدراسیون ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی انجام شده است که می توان به مسابقات اسفراین، کشتی با چوخه گرماب نیشابور، الشتر قی قاژ، مسابقات کشتی کوراش کلاله، برگزاری مجامع استان های اردبیل و زنجان اشاره کرد. همچنین در برنامه داریم تا جشنواره عشایری کلیبر واقع در آذربایجان شرقی و مسابقات بیل گردانی محلات را برگزار کنیم. در حد توان و بضاعت خود سعی کرده ایم تا به مردم زلزله زده اهر و هریس آذربایجان شرقی و شُنبه در بوشهر کمک کنیم.

  بخش خصوصی ورزش های بومی ـ محلی را یاری کند

  ما از کمک ها و حمایت های بانک کشاورزی برخوردار بوده ایم که جا دارد از مساعدت های طالبی مدیر عامل بانک کشاورزی، حیاتی معاون نیروی انسانی و مهدوی مشاور مدیر عامل این بانک تشکر ویژه داشته باشم که با حمایت ویژه و اهدای تجهیزات ورزشی ما را یاری کرده است. از طرفی خواهش دارم تا بخش خصوصی و دولتی عنایت ویژه ای داشته و ما را در انجام تکلیف خود یاری کنند.

  برای سالمندان تهران برنامه خاص داریم

  قصد داریم تا برای جوانان قدیم حاضر در خانه سالمندان تهران، برنامه های متنوعی ترتیب دهیم تا با ایجاد نشاط ، شادابی را به جمع آنان اضافه کنیم. در این حرکت قصد داریم تا با توجه به ظرفیت جسمانی ورزش هایی را برای آنان اجرا کنیم که به دوران خوش کودکی خود بازگشت داشته و تداعی کننده آن خاطرات باشد.
  دائره المعارف بازی های بومی ـ محلی تدوین می شود
  در پی ایجاد تعامل هر چه بهتر با آموزش عالی هستیم تا با گسیل پایان نامه دانشجویی به سمت موضوع ” بازی های سنتی ” از منابع و اعتبارات آموزشی و پژوهشی برخوردار شود. در پی آن هستیم تا دائره المعارف بازی های بومی ـ محلی را گردآوری و تدوین کنیم تا آیندگان به صورت مستدل و مصور از اطلاعات بهره ببرند. سعی داریم تا اثری ماندگار از خود به جای بگذاریم.
  بازی برای فرزندان تنها، تمرین زندگی است
  در جامعه ای که رواج تفکر تک فرزندی از سوی جامعه شناسان به عنوان یک تهدید محسوب شده و فرزندان در خانواده ها تنها هستند، انجام بازی ها کمک می کند، کودکان با ارکان زندگی آشنا شده و در این فعالیت، نقش اجتماعی به خود گرفته و تمرینی برای زندگی آینده را داشته باشند.

  روابط عمومی هیئت ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی شهرستان کاشمر

 4. قابل توجه دهیاران ( رابطین ورزشی ) روستاههای بخش کوهسرخ
  سلام علیکم
  با توجه به اینکه در نظر اطلاعات دهیاران و یا رابطین ورزشی روستاهها به منظور جمع آوری مشخصات واطلاعات آنان به هیئت استان و سپس فدراسیون ارسال گردد لذا از کلیه دهیاران محترم بخش کوهسرخ تقاضا می شود اطلاعات مربوطه که شامل
  نام – نام خانوادگی – نام پدر – کد ملی – تاریخ تولد – سابقه ورزشی دارد – ندارد -معرفی یکنفر بعنوان رابط ورزشی روستا و تلفن ثابت و همراه خود را به شماره نمابر ۰۵۳۲۸۲۵۶۸۲۸ ارسال و یا از طریق پیامک به شماره سامانه پیامک ورزش روستایی شهرستان ۳۰۰۰۶۸۵۹۰۰۰۱۹۸ ارسال نمایند .
  باتشکر – مجید عیسایی رئیس هیئت ورزشی روستایی و بازیهای بومی محلی شهرستان کاشمر